Hack Košice 2019 plný mladých nadšencov s inšpirujúcimi výsledkami

Dva dni plné inšpirácie, výziev, 150 študentov, zápalu do programovania, inovácie, dobrej nálady a zaujímavých výsledkov. To bola atmosféra prvého ročníka Hackaton 2019 v Košiciach, ktorému podporu vyjadrila aj naša firma VSL Software ako zlatý partner. Všetko sa to odohralo v Kulturparku 30. – 31. 3. 2019.

Čo je Hackaton?

 

Pod záštitou oficiálnej študentskej hackatonskej ligy Major League Hacking (MLH) sú každoročne organizovaných viac ako 200 víkendových súťaží, ktoré inšpirujú inováciou, pestujú komunity a učia počítačovú vedu viac ako 65 000 študentov po celom svete. Jeden z nich sa podaril zorganizovať v Košiciach pod názvom Hack Košice 2019. Študenti v malých tímoch počas 24 hodín spolu zdieľajú svoje skúsenosti, učia sa novým veciam a budujú nové a inovatívne projekty za pomoci mentorov z firiem. Každý tím si vyberie zo zoznamu jednu výzvu (challenge) určenými firmami (partnermi) Hackatonu. Zároveň je to dobrá forma komunikácie medzi študentmi a firmou.

Otvárací ceremoniál – prezentácia VSL Software. Foto: Maňko Photography |  https://www.facebook.com/hackkosice/

VSL Software – zlatý partner Hackatonu

 

Historicky prvý Hackaton bol veľkým očakávaním nie len pre organizátorov ale aj pre hackerov a partnerov. Tím mladých ľudí obetoval rok intenzívnej práce a môžeme povedať, že realizácia dopadla viac ako na jednotku. V Kulturparku sa stretli šikovní študenti z rôznych kútov sveta odhodlaní zo seba dať čo najviac. Našu firmu prezentovali počas oboch dní kolegovia Dominika Balajtyová a Dávid Hudák. Dávid sa zhostil roly mentora počas 24 hodinovej výzvy a pomáhal tímom v oblasti Data miningu, ktorá bola témou nášho challenge (výzvy).

Hackatonu som sa zúčastnil po prvýkrát. Bol som menovaný do pozície mentora - mojou úlohou bolo dohliadať na priebeh nášho challenge-u, poradiť a pomôcť súťažiacim. Práve mladí hackeri ma najviac oslovili. Sú šikovní, nadšení a majú obrovský záujem o novinky IT sveta. Som rád, že som opäť zažil mozgy dychtivé po riešení úloh a programovaní, také mi už niekedy v práci pri rutinných úlohách chýbajú. Obsahom nášho challenge-u bola oblasť moderného IT sveta Machine Learning. Do výzvy sa zapojilo viacero tímov, rozhodnúť o víťazovi bolo naozaj ťažké. Víťazný tím však ponúkol za 24 hodín komplexné riešenie pre klasifikačnú úlohu. Vytvorili senzor, ktorým zbierali dáta. Tieto dáta pomocou transformácii čistili a dodávali na vstup do klasifikačného modelu. Pri trénovaní modelu preukázali kvalitné skúsenosti z oblasti ML. Akcia bola organizačne naozaj perfektne zvládnutá. Počas súťaženia bol aj priestor na zoznámenie a niekoľko rozhovorov. Možno medzi oslovenými budú aj naši budúci kolegovia.

-Dávid Hudák, DWH analytik

V priebehu udalosti sa mohli hackeri zúčastňovať rôznych workshopov a prednášok, ktoré organizovali partneri Hackatonu. Nechýbalo občerstvenie a dobrá káva. V noci si pár hodín pospali v spacích vakoch ale niektorí hackeri ťahali celých 24 hodín.

Hackaton bola pre mňa prvá udalosť aj skúsenosť tohto typu. Rada sa zúčastňujem rôznych udalostí v IT prostredí od prednášok cez workshopy až po veľké konferencie, pretože sa zoznámim s novými ľuďmi, vidím čo je nové vo svete IT, ako sa posúvajú ostaní atď. Hackaton mi dal nový rozmer už nie len ako návštevníkovi, ale spolu s kolegom Dávidom sme mali celé dva dni zodpovednosť za reprezentáciu našej firmy. Mojou úlohou bolo prezentovanie firmy pri stánku a spolu s Dávidom sme na konci vyhodnotili našu výzvu Machine Learning. Zastavili sa pri nás ľudia rôznych národností, občas sme viedli príjemné rozhovory a dozvedela som sa o nich viac. Pri hodnotení to bolo ťažšie hlavne pre Dávida, výsledky hackerov boli veľmi zaujímavé, no podarilo sa vybrať ten najlepší tím. Podujatie sa zbehlo veľmi rýchlo a v pozitívnom duchu.

- Dominika Balajtyová, Webová dizajnérka

Výhercovia výzvy VSL Software Machine Learning sa stal tím QKey (Quick Key to health)

 

Do výzvy Machine Learning sa prihlásilo 10 tímov. Štvorčlenný tím QKey vyhral nie len našu výzvu, ale umiestnil sa na treťom mieste spomedzi všetkých tímov na Hackatone.  Ich projekt spočíva v produkte Plug and Play, ktorý deteguje váš vibračný vzor pri nenápadnom písaní na zariadení, ktoré už vlastníte a klasifikuje údaje do vašich emocionálnych stavov. Na základe úrovne stresových stavov klasifikovaných komplexným algoritmom začne vyskakovať malé okno aplikácie v pravom rohu obrazovky a pokúsi sa navrhnúť niektoré metódy preventívnej starostlivosti.  Čo bolo ich inšpiráciou a ako to vytvorili sa dočítate viac na https://devpost.com/software/qkey.

Výzva bola naozaj dobrá. Poskytla nám slobodu v projekte a mohli sme pracovať s našimi silnými stránkami ako sa pokúšať vyriešiť konkrétny problém. Spolupráca s VSL Software pri riešení projektu bola pozitívne motivujúca a spätné väzby nám pomáhali. Môžem povedať, že to bola celkovo skvelá skúsenosť okrem finálnej prezentácie projektu. Doteraz veľmi ľutujem, akým sklamaním som bol na javisku pre všetkých. Zúčastnil som sa a vyhral som na viacerých Hackatonoch, kde som prezentoval projekty, ale toto zostane v mojom srdci ako ponaučenie – život je o učení a o tom, aby sme sa vracali späť silnejší! Musím vyjadriť svoju srdečnú vďaku vášmu užitočnému daru, bolo to od vás milé.

- Balaji Nagaraj Kumur, člen tímu QKey

Spomenieme aj víťazný tím celého Hackatonu – Easy Nákup. Navrhol systém, ktorý umožňuje skenovať  rukou písané nákupné zoznamy a aicky vydáva objednávku na dodávku u preferovaného dodávateľa a tým pomáha najmä starším ľuďom. Viac o projekte nájdete na https://devpost.com/software/easy-nakup.

 

Víťazom gratulujeme a ďakujeme Hackaton tímu za výborne zorganizované podujatie.

admin
web@vsl.sk