Maratón 2018 odbehli aj naši kolegovia

Medzinárodný Maratón Mieru v Košiciach bol založený v roku 1924 a je druhým najstarším maratónom na svete po Bostonskom maratóne. Tohto roku sa ulicami Košíc bežal už 95. ročník a medzi tisíckami bežcov mala na ňom naša firma VSL Software rekordné zastúpenie desiatich bežcov v troch kategóriách.

V najťažšej a najprestížnejšej kategórii Maratón (42,195 km) sa predstavil František S., ktorý zaznamenal čas 04:22:43. Svoj výkon okomentoval takto:

„Na maratóne ma najviac fascinujú 80-roční bežci. Dosiahnuť tento výkon je dostatočná motivácia, takže je načase začať behať už teraz. Tohto roku som odbehol celý maratón (predtým 2 x polmaratón a 4 x maratón). Môj najlepší čas na maratóne je 04:18:37 z roku 2017.

Základ tohtoročnej prípravy bol dostatok spánku týždeň pred pretekmi. Vzhľadom na prípravu som s výsledným časom veľmi spokojný. Je tam opakovane nezabudnuteľná atmosféra a druhé kolo je pravý zážitok. Odporúčam isť do toho s cieľom užiť si to bez ohľadu na výsledok.“

Polmaratón (21,095 km) zabehol náš projektový manažér Marek B. s čistým časom 02:01:16 a videl to takto:

„Odbehol som polmaratón. Bol to môj 7. štart v Košiciach na MMM (pred tým 4x polmaratón, 2 x maratón). Môj najlepší čas na Polmaratóne je 01:47:42 a Maratóne 04:14:44. Tohtoročná príprava nebola ideálna, bola poznačená zranením pri lyžovačke v januári, odvtedy pretrvávajú moje problémy s bedrovým kĺbom. Ale postupne som našiel tréningový rytmus, ktorý už asi nebude taký intenzívny, aký býval. A moja motivácia? Vychutnať si atmosféru a skúsiť, či mi moje telo ešte dovolí v budúcnosti sa tejto akcie zúčastňovať ako „hobík“. Som spokojný s behom, dokonca to dlho vyzeralo, že to dám pod dve hodiny. Nakoniec ma už telo neposlúchlo a neudržalo celkom tempo. Opäť super počasie, atmosféra výborná. Len tento rok sa mi zdalo, že je až príliš plno na trati. 🙂 Inak super!“

Najpočetnejšie zastúpenie sme mali v kategórii Štafeta 4×1/4 maratón, zúčastnili sa ho dva štvorčlenné tímy. V prvom tíme postupne odbehli svoje úseky Janka M., Katka F., Peter K. a Anka R. a z pomedzi 244 štafiet sa umiestnili na 234. mieste s celkovým časom 4:51:37. V druhom tíme sa predstavili Ján V., Dávid H., Tomáš M. a Peter M. s výsledným časom 4:23:43 a celkovo ich štafeta obsadila 185. miesto.

Pocity Anky R. z jej prvého štartu na MMM boli rozpačité:

„Beh som nenávidela odmalička, ale v roku 2016 som si povedala, že sa zúčastním MMM. Oslovila som kolegov, zložila tím a bum! Zranením kolena sa moje nádeje skončili a priorita bola zrazu úplne v niečom inom. Bola som rada, že sa mi podarilo vyliečiť, no bolo potrebné znovu začať cvičiť. Behať som začala minulý rok, no neplánovala som sa zúčastniť akejkoľvek bežeckej akcie. Partner mi pomohol objaviť moje tempo, ktoré zvládam a vyhovuje mi. A už to išlo. Tohtoročná príprava však bola veľmi slabá. Okolnosti a povinnosti mi nedovolili trénovať tak, ako sa mi to darilo minulý rok. Či som spokojná s výsledkom? Nie. Ale kvôli sebe. Môj tím bežal úžasne, každý jeden člen. Bola som najpomalšia a veľmi ma to mrzí. Každý z nich bol schopný zabehnúť polmaratón. Budúci rok v tom majú moju maximálnu podporu, aj keď tým prídem o hodnotných členov štafety.

Pri behu čas nesledujem. Beriem to ako relax. Nahodím tempo, spievam si, sledujem okolie, oddychujem. Veľmi ma prekvapila malá účasť bežcov maratónu a veľká účasť bežcov polmaratónu. Nedávno som čítala článok, v ktorom rozoberali dôvody, prečo sú každým rokom horšie výsledné časy. Príčinou je vzrastajúci počet rekreačných bežcov a menší počet „profíkov“. Je v tom veľký kus pravdy.“

Tomášovi M. sa na maratónskej štafete páčilo:

„Odbehol som štafetu a bola to moja prvá účasť. Začal som konečne aspoň trošku behať. Od konca augusta raz týždenne, ak sa podarilo, aj dvakrát. Motiváciou boli kilá navyše a to, že som sa nechal na to nahovoriť a nechcel som sklamať kolegov. Môj doterajší najlepší čas bol 7 pív za celý maratón a s aktuálnym výsledkom som preto nadmieru spokojný. Podľa mňa je to super akcia. Zúčastňoval som sa jej ako divák posledných x rokov, ale keď bežíš, je to úplné iná atmosféra. Budúci rok určite opäť!“

Zúčastniť sa MMM je pre každého bežca veľká výzva, hlavne totiž nejde o prvenstvo, ale o prekonanie samého seba v jedinečnej atmosfére s podporou desiatok tisícov divákov. Našim kolegom blahoželáme k úspešnému zvládnutiu behu a ďakujeme za skvelú reprezentáciu firmy. Možno nás bude o rok ešte viac.